Ağız Ve Diş Sağlığı Ile Ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

img37451scaledjpg_4420_2

Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Ağız ve diş sağlığı beş duyu organımızdan bir tanesi olan tat duygusunun sistemize olduğu ağız bölgesini konu almaktadır. Bu anlamda ağız ve diş sağlığını mümkün kılmaya yönelik birçok rutin her yetişkin ve çocuk birey tarafından uygulanmalıdır. Ancak zaman içinde toplumsal etkinliğin de söz konusu olması ile birlikte bu alan üzerinde birtakım önyargıları ortaya çıkmıştır. Özellikle geleneksel tedavi yöntemleri ve diş hekimlerinin yanlış tavırları bu önyargının oluşmasında etkili olmuştur. Antalya diş hekimi uygulamaları daha iyi bir tecrübenin sağlanması noktasında insanlara yardım etmeyi ve söz konusu tedavilerin hasta konforunu ön planda tutarak sağlanmasını öngörmektedir.

  • Ağız ve diş sağlığı hakkında doğru bilinen çok sayıda yanlış vardır. Bu önyargılı tavra eşlik eden durumlardan ilki ortodonti tedavisinin yaşa bağlı olduğu görüşüdür. Genel itibariyle ortodonti tedavisi için erken yaşların dışında herhangi bir yaşın uygun olmadığı düşünülmektedir. Ancak tam tersi ortodonti tedavisi bütün yaşlarda yapılabilecek bir tedavi yöntemidir.
  • Ağız ve diş sağlığı ile hakkındaki önyargılardan bir diğeri de diş beyazlatmanın ev ortamında üretilen çarelerle sağlanabileceği düşüncesidir. Diş beyazlatma çeşitli bitkisel kaynaklı tariflerle belirli bir ölçüde sağlansa da söz konusu malzemelerin diş eti ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği de bir ihtimaldir.
  • Ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru yanlışlardan bir diğeri de herhangi bir problem hissetmeksizin diş doktoruna gitme gerekliliğinin duyulmayışıdır. Bilakis diş doktoruna düzenli bir biçimde görünmek mevcut problemlerin dışında olası hastalıkların da önünü kesmektedir.
  • Bu alanla alakalı diğer bir önyargı ise diş eti kanamaları hakkındadır. Halk arasında sıklıkla rastlanılan bu durumun ortadan kalkması için ağız temizliğinde sert fırçalama fazlası ile tercih edilmektedir. Aksine sert fırçalamaların daha fazla kanamanın ortaya çıkmasına ve kanamanın altındaki sebebi daha fazla manipüle etmesine sebep olmaktadır. Bu noktada daha dikkatli davranılması genel sağlık açısından da önemli bir gerekliliktir.
  • Ağız sağlığı hakkında doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri de çocukların süt dişleri ile alakalıdır. Süt dişlerinin zaten düşeceği fikrine dayanarak mevcut tedavilerinin yapılmaması oldukça önemli bir problemdir. Nitekim süt dişleri arkadan gelecek olan dişlere rehberlik edecektir. Diş doktoru Antalya bu alanla alakalı önemli bir bilgi birikimine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.