Astarlık Deri

Derilerin kullanımı çok köklü olmasının yanı sıra farklı alanlara dayalı olarak da gelişebilmektedir. Deri ithalatı hususunda Veyer kapsamında var olan deri türlerinden bir tanesi de astarlık deri olarak adlandırılmaktadır. Hayatın her alanında kullanılan bu deriler de tasarımcılar tarafından yoğun bir şekilde talep görmektedir. Sadece moda ve tasarım işlemleriyle sınırlı kalmayan derilerin, aynı zamanda da ev eşyalarında da yer aldığı söylenebilmektedir. Toptan deri alım satımı hususunda da bu yönde bir gerek duyulduğu söylenebilmektedir. Derinin parlak görüntü çizmesi ve son derecede şık olması hem eve hem de eşyalara farklı bir hava yaratmaktadır. Bunun dışında dayanıklı olması da derinin kullanım alanını genişletmektedir.

Astarlık Deri Nedir?

Yumuşak, esnek ve ince olan astarlık derilerek aynı zamanda da glase ismi de verilmektedir. Koyundan yapılan türüne de meşin olarak tanım sağlanmaktadır. İnce olmasından ötürü bu tip bir isimlendirme mümkün olabilmektedir. Yarma deri ile kıyaslandığında aynı kaliteye sahip olarak da ifade edilmektedir.

Genel olarak koyundan yapılan astarlık deriler, danadan yapılan biçimleriyle de bulunmaktadır. Ancak bu derinin kalitesi diğerlerine göre daha düşük düzeyde olduğu söylenebilir. Bundan ötürü daha uygun fiyatlarla temin edilebilmesi hali ortaya çıkmaktadır. Diğer deri türlerine göre daha ince ve elastik olmasından dolayı genel olarak tercih edilmemektedir.

AStarlık Deri Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Derilerin her bir türünün imalat süreci son derecede zorludur. İlk olarak belirli yöntemlerle temizlenecek ve sonraki süre zarfında da hemen tuzlanması gerekecektir. Aksi takdirde çürümesi gibi bir durum ortaya çıkabilecektir.

Astarlık derilerin imalatı esnasında genel olarak deforme olan deriler tercih edilmektedir. Yüzeylerde kullanılamayacak ve hataları bulunan deriler tercih edilmektedir. Bu şekilde bir tercihin kullanımı da maliyet açısından uygun olmasından kaynaklıdır.

Astarlık derilerin tabaklanması sonrasında ortaya çıktığı söylenebilir. Koyun ve keçi derilerinin yanı sıra dana yarma derileri bu hususta devreye girebilir. Son derecede ince, yumuşak ve cildi düzgün olan derilerden meydana getirilebilir. Perdahlanmış ve boyanmış haliyle alınıp satılması mümkün olan deri türleri olarak ifade edilmektedir.

Bir cevap yazın