Belge İmzalama Özellikleri Nelerdir

Belge İmzalama Özellikleri Nelerdir?

Belge imzalama bir kişinin veya kuruluşun kimliğini ortak ve özel anahtardan oluşan bir şifreleme ile anahtar çiftine bağlayan dijital bir dosyadır. Tipik olarak, bir başvuru sahibi bir anahtar çifti oluşturur ve daha sonra ortak anahtarı, kimlikleri hakkında doğrulanabilir bilgilerle birlikte herkese açık bir şekilde ayarlar. Amaçlanan uygulamaya bağlı olarak, anahtar çifti başvuru sahibinin bilgisayarında veya güvenli bir belirteç veya donanım güvenlik modülü oluşturulabilir. CA bilgileri kontrol eder ve geçerliyse başvuru sahibine imzalı bir sertifika verir. Sertifika daha sonra dijital imzalar oluşturmak için kullanılabilir.

Elektronik sertifikalar, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya diğer kimlik belgeleri gibi kişinin kimliğini ispatlaması için elektronik ortamda kullanılan elektronik dosyalardır. Sertifikalar X.509 standardına uygun olarak üretilir ve bu standartla uyumlu olan web tarayıcılarına ya da akıllı kartlara yüklenebilir. 5070 sayılı kanuna uygun güvenli elektronik imza, nitelikli elektronik sertifika kullanılarak oluşturulur. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre gerçek kişiler elektronik imza oluşturabilir. Bunun için kişinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısından (ESHS) Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) alması gerekir. İlgili kanun ve mevzuatlar güvenlik sebebiyle Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) ve ilgili anahtarların güvenli elektronik imza oluşturma aracına yüklenmesini şart koşmaktadır. Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) başvuruları e-devlet aracılığı ile kolayca yapılabilmektedir.

Belge İmzalama Sertifikası ile Ne İmzalayabilirim?

Birçok yaygın elektronik belge türü dijital olarak imzalanabilir. Mesela; Microsoft, Office (Word belgeleri, Excel Elektronik Tabloları ve PowerPoint sunuları) ve Adobe PDF. Ancak, tüm belge imzalama sertifikaları aynı şekilde oluşturulmaz. Microsoft’un güven deposu, Adobe’nin güven deposu ile aynı değildir ve Adobe’nin belge imzalama sertifikaları gereksinimleri daha katıdır. Bir CA’dan bir belge imzalama sertifikası satın aldığınızda, imzalamanız gereken belge türleri için güvenilir imzalar oluşturmak için kullanılabileceğinden emin olmanız önemlidir.

Belge imzalama ile ilgili merak edilen tüm bilgileri ve başvuru için gereken dokümanları https://www.izonay.com/demo-talebi/ sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Bu konuyla ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın