Hilma Af Klint Hayatı ve Eserleri

Hilma Af Klint Hayatı ve Eserleri

Mistik ve soyut sanatın öncüsü olan Klint, 1862 yılında Solna, İsviçre’de Protestan bir çiftin çocuğu olarak doğdu. Çocukluğunun çoğunu, babasının vesilesi ile deniz akademisi olan Karlberg kalesinde geçirmiştir. İlk olarak Kerstin Cardon’un gözetiminde klasik portre çalışmalarını sürdürerek, günümüzde Konstfack olarak bilinen Teknik Okulu’nda eğitim aldı. Bu süre zarfında, ruhsal ve görülmeyen olanlara karşı güçlü eğilimlere […]

Hilma Af Klint Hayatı ve EserleriMistik ve soyut sanatın öncüsü olan Klint, 1862 yılında Solna, İsviçre’de Protestan bir çiftin çocuğu olarak doğdu. Çocukluğunun çoğunu, babasının vesilesi ile deniz akademisi olan Karlberg kalesinde geçirmiştir.

İlk olarak Kerstin Cardon’un gözetiminde klasik portre çalışmalarını sürdürerek, günümüzde Konstfack olarak bilinen Teknik Okulu’nda eğitim aldı. Bu süre zarfında, ruhsal ve görülmeyen olanlara karşı güçlü eğilimlere sahipti. Ablasının ölümü ile birlikte derin bir acı yaşadı. Ruh dünyası ile diyalog yaratmayı amaçlayan mizahi grup toplantılarına katılmaya başladı.

1882 yılında Stockholm Kraliyet Sanat Akademisine girerek orada çalışmaya başladı. Burada Klasik sanat eğitimine devam ederek 5 yıl kaldı. Mezun olduktan sonra, Stockholm’ün sanatçı mahallesinde bir sanat stüdyosunda burs kazandı. Peyzajları ve portreleri hızla finansal bağımsızlığını kazanmasını sağladı.

1896 yılında, dört kadın sanatçı arkadaşıyla birlikte The Five (De Fem)’i kurdu. Grup, her hafta 1906 yılında kadar, plansız serbest akışlı yazı ve çizim ile deney yapmayı amaçladı. (sözde “gerçeküstü ceset” çizimleri, daha sonra Sürrealistler tarafından ele geçirilen bir terim / süreç) Sanat yapmanın daha sezgisel ve doğrudan bir yolunu buldu ve bilinçsizliği sanat yapma motivasyonu olarak kavradı. Paradoksal olarak, soyut arayışlar etrafındaki görünür dünyayı derin ayrıntılarla anlamaya çalıştı.

Hilma Af Klint Hayatı ve Eserleriİsveçli botanikçi Linnaeus tarafından yürütülen ve 1900 yılında bir veteriner enstitüsü için taslak olan hayvanlar ile de çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda, görünmez dünyaya olan derin hayranlığı da devam etmiştir. X-ışını makinesinin, elektromanyetik dalgaların ve telgrafın buluşu ile günümüzün bilimsel keşiflerinin yanı sıra, Rus filozofu, Madame Blavatsky ve Anthroposophy tarafından kurulan Theosophy başta olmak üzere Avrupa çapında geliştirilen manevi teorilere olan yakınlığı ilebilinir. Antropoloji, Avusturyalı filozof Rudolf Steiner tarafından geliştirilen ve maneviyatın hem bilim hem de sanat yoluyla rasyonel olarak anlaşılabileceğine dair Steiner’in düşüncelerine derinden kök salmış bir ‘manevi bilim’ tanımlamayı amaçlayan manevi bir hareketin de içinde yer almıştır.

Mavi gözlü olan siyah giyen, vejeteryan olan Klint, 1904’te başka bir dünya deneyiminin ardından derinden değişti. Bir seans sırasında, astral bir düzlemde resim yapmasını söyleyen bir ses duydu. ‘Bu yeni bir yaşam felsefesi ilan etme’ emriydi. Bu aslında, “bir insanın ölümsüz yönlerini yapmasını söyleyen Amaliel adındaki bir gök cemaati üyesinden başkası değildi” 1906’da 44 yaşındayken, Klint en verimli soyut resim aşamasını yaşamaya başladı. 1915’te,193 eser üretti. Bunların her biri, ‘Tapınak için Resim Sergisi’ olarak adlandırılan daha büyük bir beden tarafından üst üste konulan altı diziden biriydi. Bu yoğun yaratıcı sürece, “ilahi bir dikte” nin, “yüksek bir gücün” yönlendirme yaptığı ile ilgili atıfta bulundu.

Hilma Af Klint Hayatı ve EserleriBu yaratıcı süreç 1908 ve 1912 yılları arasında kesintiye uğradı. Bu süre zarfında geniş çapta kitap okudu ve son zamanlarda kör hale gelmiş olan annesinin sürekli bakımını yaptı. 1912’den sonra Hilma tapınak serisini canlılıkla boyamaya devam etti, adını peyzaj sanatçısı olarak sürdürdü ve daha önemli olan kişisel çalışmasını bir sır olarak sakladı. 1914’te geleneksel resimlerinden arınmış bir biçimde, geleneksel manzara resimlerinden biri, İsveç’in Malmö kentindeki Baltık kolektif sergisinde yer aldı.

1915’ten sonra, Klimt ‘ilahi rehberliğin’ sona erdiğini söyledi. Buna karşılık sanatçının resme bakışı, ortama göre değişti. Öncelikle tuval üzerine yağlı boyamaları küçüldü ve kâğıda suluboya ile deneme yapmaya başladı. 1917’de, metafiziksel bir ortam olarak deneyimini detaylandıran ‘Studier över Sjalslivet’ (Ruh’un Yaşamı Çalışmaları)adlı 1200’den fazla sayfa yazı yazdı.

Annesini 1920’de kaybetti ve daha sonra, dünya dinlerini, çiçeklerin ve ağaçların bilimsel inceliklerini inceleyerek, oldukça yaratıcı bir yıl geçirdi. Güney İsveç’te bir kıyı kenti olan Helsingborg’a taşındı ve 1921 ile 1930 yılları arasında İsviçre’deki Antroposyoloji Hareketi’nin Goetheanum’unu ziyaret etti, Anthroposophy topluluğuna katıldı, tekrar Rudolf Steiner ile buluştu ve teorilerine derinden daldı. Bu süre zarfında, Klint, kendi çalışmaları ile ilgilenerek, resimlerini katalogluyor, fotoğraflıyor, pratiğini belgeliyor, dergilerine ve eskiz defterlerine yazıyor. Önceki keşiflerini gözden geçiriyordu. Çalışmalarının zamanının seyircisi tarafından takdir edilmeyeceğini düşündü, Bu yüzden tüm yaratımlarını yeğenine bıraktı.

Hilma Af Klint Hayatı ve EserleriGeometri, figürasyon, sembolizm, dil, bilimsel araştırma ve dinin birleşimi, çalışmalarını en geniş sanatsal terimlerle ortaya koymasını sağladı. Soyutlama rotası aynı zamanda kabukları ve çiçekleri de içeren organik büyüme çalışmalarına da dayandı. Temelde yatan maneviyatı, ilham ve yaratıcılığının ana kaynağıydı. Her ne kadar dünyadan uzak dursa da, ideal modelin başarılı bir şekilde prova edildiği küçük işbirlikçi gruplar içinde olduğu görülmektedir. Doğaya, metafiziğe ve bilinmeze karşı olan ilgisinden harekete geçerek kendi tarzını yarattı. Avrupa’da hakim olan avangart akımdan uzakta kalarak sanatını icra etti.

1.200’den fazla resim, 100 metin ve 26.000 sayfalık nota ve eskizden oluşan eser bıraktı.

1944 yılında Sjursholm’de hayatını kaybetti.

En önemli eserleri:

Primodial Kaos, Yetişkinlik, Evrim No12, Kuğu, Güvercin, Altarpano, Parsifal, Budizm Öğretileri, On En Büyük, Atom Serisi, Mahatmas Mevcut Duruş, Buğday ve Pelin, Başlıksız…

Kaynak: anamakale.com

Bir cevap yazın