İnternetten Para Kazan! İnfluencer Olmak (Rehber)

İnfluencer olmak sosyal medya ortamlarında etkileyici kişi olmak anlamındadır. Sosyal medya platformlarını sallayan kişiler influencer olarak anılır. Kelime anlamı etkileyici kişi olsa da bu konuda çok farklı kelimelerle de anlatmak mümkündür. Bunun haricinde yaptığı paylaşımların her birinin beğenilmesi, çok fazla talep gören kişi, kendiliğinden ün salmış kişi şeklinde de yorumlanabilmektedir.

İnfluencer olmak hem kolay hem de zordur. Bu iki zıt kelimenin bir arada kullanılması biraz düşündürücü olsa da kısaca bahsedelim. Zor olan tarafı kişinin beğeni toplayan özelliklere sahip olmamasıdır. Ayrıca yaptığı paylaşımlardan bir tanesi çok etkili olmuşken diğerlerinin hiçbir etki oluşturmamasıdır. Genel olarak çabuk sıkılan nesile ve akış hızı çok yüksek olan internet çağında bunu başarabilmek zordur diyebiliriz.

Kolay olan yönü ise şöyle açıklanır. Kişilik gereği çok farklı bir özelliğiniz olabilir. Özellikle konuşma şekliniz ilgi çekici olabilir. Erkeklerin kadın taklidini yapması bu durumla ilişkilendirilen bir şeydir. Genelde hoşa gidecek video çalışmalarıyla popüler olmaları çok kolay olabilir. Aynı şekilde merak duyulan ve herkesin özendiği bir tarafınız baskınsa ve bunu paylaşmaktan kaçınmıyorsanız influencer olmak sizin için çok kolay demektir.

13

İnfluencer Ne Kadar Kazanıyor?

Herkesin merak ettiği influencer ne kadar kazanıyor sorusu değişken cevaplanabilir. Kişinin kullandığı hesap hangi medya platformunda ise ona göre hesaplandığı bilinmektedir. Fakat genel olarak ortalama kazançlarının 20.000TL’yi bulduğu bilinir.

Genelde bu geliri sağlayan faktör ise influencer marketing yapmak ve markaları kendinize çekmek yer alıyor. Eğer sizlerde influencer olmak istiyorsanız kesinlikle iyi bir pazarlamacı olmalısınız ve markaları kendinize çekmelisiniz.

İnfluencer Olmak İçin İş Fikirleri?

İnfluencer iş fikirleri sorgulaması son dönemde çok popüler konu haline gelmiştir. Sosyal medya ortamı kullanan veya bu işin kazancını duyan herkes influencer olmak istemektedir. Oysa bu durum o kadar da kolay değildir. Bazı durumlar önemli yer tutar. Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanır.

  • Niş konu seçmek ve bu konuda tutkulu olmak
  • İyi bir biyografiye sahip olmak
  • Hikâye paylaşımını aktif şekilde yapmak
  • İlgi çekici konular paylaşmak
  • Düzenli paylaşım ve doğru hastag seçimi yapmak
  • İşletme hesabı açmak
  • Anlamlı etkileşim oluşturabilme
  • Markaları etiketleyerek paylaşım yapmak

Bütün bunlara ek olarak influencer olmak için Blogaraci.com gibi sosyal içerik platformu yerlerini rahatlıkla kullanabilir ve blog yazarak para kazanabilirsiniz. Yukarıda belirtilen maddeleri daha geniş ölçekli araştırıp uygulamaya başladığınız zaman influencer olmanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın