Marküteri Parkeciliği Ve Marküteri Sanatı

Günümüzde oldukça yoğun kullanım alanı bulan marküteri parke birçok fonksiyona sahiptir. Bu fonksiyonları nedeni ile gün geçtikçe bu parke çeşidine olan talep artmaktadır. Marküteri parkeler iç içe geçirilen ahşap kesintilerinden oluşur. Bu kesilmiş ahşapların üst üste gelmesi ile marküteri parke ortaya çıkar.

 Marküteri Parkede Renk Çeşitliliğinin Sebebi

 Farklı çeşit ağaçların karıştırılması ile elde edilen marküteri parke esas rengini, yapımında kullanılan ağaçlardan alır. Bu nedenle tamamen doğal bir renk kaynağına sahiptir. Farklı ağaç çeşitlerinin bu parke çeşidinde kullanılması ile renk çeşitliliği yaşanır. Bunun nedeni her ağacın renk tonunun birbirinden farklı olmasıdır. Bununla birlikte üretiminde başka renkler veya renk vermesini sağlayan malzemeler kullanılmaz. Bundan dolayı da marküteri parkeyi asıl belirleyen özelliği tamamen organik renklerden oluşmasıdır. Başka bir ifade ile marküteri parkede ağacın kendi rengi korunur.

 Marküteri Sanatı ve Marküteri Parkeciliği

 Marküteri parke, ismini marküteri sanatından almıştır. Marküteri sanatı oldukça yüksek düzeyde el işçiliği gerektiren bir sanattır. Aynı zamanda iyi bir bilgi birikimi ile birlikte ustalık da gerektirir. Marküteri parkeler de yapım aşamalarında güçlü bir işçilik gerektirdiği için marküteri sanatı ile bir diğer ifade ile oymacılık sanatı ile benzerlik gösterir. Bu parke çeşidi, marküteri sanatından etkilenerek geliştirilmiştir. Bununla birlikte marküteri parke çeşidi, önceki zamanlarda el işçiliği gerektirse de günümüzdeki teknolojilerin yüksek seviyede gelişmesi ile birlikte bu gelişmelere ayak uydurmuş ve bunun sonucunda artık makinelerle üretim yapılmaya başlanmıştır. Marküteri parke sektörü kendini sürekli yenileyen ve geliştiren bir sektördür. Bu nedenden dolayı çok sayıda şekil ve motiflere sahiptir.

 Marküteri Parkenin Alanları

 Marküteri parkeler hemen hemen her alana uyum sağlayabilecek nitelikteki bir parke çeşididir. Bundan dolayı her alana kolayca uygulanabilmektedir. Genel olarak bakıldığında marküteri parkelerin daha büyük mekânlarda kullanıldığı görülür. Özellikle otellerde ve kral dairelerinde marküteri parkelerin kullanımı yaygındır. İç mimarlar tarafından oldukça sık tercih edilen bir parke türüdür. Bunun nedeni tasarımsal bir yapıya sahip olmasıdır. Zeminlerde uygulandığında bulunan ortama daha lüks bir atmosfer katmasından dolayı bu parke türü büyük Mekanlarda ve alanlarda daha fazla tercih edilir.

Bir cevap yazın