Oscar Wilde Kimdir?

Oscar Wilde Kimdir?

Oscar Wilde, 19. yüzyılın ortalarında, entelektüel bir ailede dünyaya gelen, ünlü İrlandalı oyun yazarı, romancı, şair ve deneme sanatçısıdır. Dublin, Trinity’de çalışırken, sanatın sadece sanat uğruna uygulanmasının gerekli olduğunu savunan estetik hareketten etkilendi. İlk kitabı olan ‘Şems’, onu bir şair olarak tanımlasa da, oldukça kısa bir ömre sahip olduğu son on yılda gerçek başarıyı tattı. Ancak o zamanlar, […]

Oscar Wilde Kimdir?Oscar Wilde, 19. yüzyılın ortalarında, entelektüel bir ailede dünyaya gelen, ünlü İrlandalı oyun yazarı, romancı, şair ve deneme sanatçısıdır. Dublin, Trinity’de çalışırken, sanatın sadece sanat uğruna uygulanmasının gerekli olduğunu savunan estetik hareketten etkilendi. İlk kitabı olan ‘Şems’, onu bir şair olarak tanımlasa da, oldukça kısa bir ömre sahip olduğu son on yılda gerçek başarıyı tattı. Ancak o zamanlar, iki erkekle evlenmesiyle eşcinsel bir ilişkiye karışmıştı. Bu olay neticesinde iki yıl süren hapis cezasına çarptırıldı. Hapishaneden çıktıktan sonra, hayatının son yıllarını geçirdiği, ailesinden koptuğu ve arkadaşlarının çoğundan uzaklaştığı Fransa‘ya gitti. O dönem, kitapları satmadı ve oyunları kapatıldı. Böylece, kırk altı yaşına kadar yoksulluk ve sağlıksızlık içinde yaşadı.

Oscar Wilde, Dublin, İrlanda’da 16 Ekim 1854’te doğdu. Babası Sör William Robert Wills Wilde, göz doktoru olan bir cerrahdı. Ayrıca tıp, arkeoloji ve folklor üzerine bir çok kitap yazdı. 1864’te İrlanda’nın sayımlarında yaptığı hizmetlerden dolayı şövalye ilan edildi.
Annesi, Jane Francesca Agnes Wilde, İtalyan kökenli idi. O, ümit vaat eden ‘Speranza’ adı altında yazan bir şairdi. İrlanda milliyetçi hareketinin destekçisi olan bir çok eseri, İrlanda yanlısı ve İngiliz karşıtıydı. Ayrıca İrlanda halk masallarıyla da ilgileniyordu ve kadın eğitimi için kampanya yürütüyordu. Oscar, ebeveynlerinin üç çocuğundan ikincisi olarak doğdu. Abisi William Charles Kingsbury Wilde, gazeteci ve şairdi. Kız kardeşi İsola Francesca Emily Wilde ise dokuz yaşında menenjit nedeniyle öldü.

Dokuz yaşına kadar Oscar Wilde evde bir Alman bakıcı ve bir Fransız hemşire tarafından eğitildi. Onlardan, sırasıyla, Almanca ve Fransızca öğrendi. 1864’te Portora Royal School’da, daha sonra Enniskillen, County Fermanagh’da bir yatılı okula kaydoldu. Burada özellikle son iki yılda en iyi Klasikler öğrencisi olarak ödül alan Yunan ve Roma çalışmaları ile ilgilendi. 1871’de Oscar Wilde, Dublin’deki Trinity Kolejinde klasikleri okumak için Kraliyet Okulu Bursu ile Portora’dan mezun oldu. Burada hızla kendini olağanüstü bir öğrenci olarak donattı.

Oscar Wilde Kimdir?1873 yıl sonu sınavında Wilde Vakıf Bursu ile ödüllendirildi. Ayrıca, Üniversite Felsefe Topluluğunun bir üyesi oldu ve toplantılarında düzenli olarak yer aldı. Bazen, estetikçilik teorisine doğru çekildi ve ‘Estetik Ahlak’ adı verilen bir makale sundu. 1874’te Trinity’den mezun oldu ve Yunanca en yüksek madalya olan Berkeley Altın Madalyası’nı kazandı. Daha sonra, Oxford’daki Magdalen Koleji’ne burs ile girdi. Onun öğretmenleri arasında John Ruskin ve Walter Pater vardı. Wilde, öğretmeni Pater tarafından çok etkilendi. Kısa süre sonra estetik hareket içindeki rolüyle ünlendi.

Bu, ilk kez bir şair olarak kendini kurduğu zamandı ve 1878’de uzun şiiri “Ravenna” ile imrenilen Newdigate Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl Oxford’da Klasik Moderasyonlar ve Literae Humaniores’in lisans dalından birincilikle mezun oldu.1878’deki mezuniyetinden sonra Oscar Wilde kısa bir süre için Dublin’e geri döndü. Babası neredeyse iflas etmişti. Ailesi evlerini sattı ve bu parayla Londra’ya taşındılar. Londra’da popüler olan portre sanatçısı Frank Miles ile birlikte yaşadılar.

Oxford ve Cambridge’deki çeşitli arkadaşlarına eserler yazdı, klasikleriyle ilgili bir pozisyon için başarısız sayıldı. Aynı zamanda, yeni şiir yazmaya, eskileri genişletmeye ve revize etmeye, 1881’in ortalarında ‘Şiirler’ olarak yayınlamaya odaklandı. Çalışmalar karışık eleştiriler alsa da, eserleri onu şair olarak kabul ettirdi. Ayrıca 1881’de ilk işini sanat eleştirmeni olarak güvence altına aldı. Ancak, yılın sonunda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada‘da İngilizce yetenek ajanı Richard D’Oyly Carte’nin davetiyle bir konferans turuna çıkmayı başardı.

Oscar Wilde 2 Ocak 1882’de New York’a ulaştı. Turun asıl olarak dört aylığına planlanmış olmasına rağmen, ticari başarısı nedeniyle neredeyse bir yıl uzatıldı. Bu dönemde çoğunlukla estetikle ilgili olarak 140 civarında konferans verdi. Gittiği her yerde, her sınıf insanla tanıştı. Leadville ve Colorado’da madencilerle viski içti ve aynı zamanda New York, Chicago, Boston, Philadelphia ve Washington gibi şehirlerdeki en moda salonları ziyaret ederek Henry Wadsworth Longfellow ve Walt Whitman gibi ünlülerle yemek yedi. Basın ona biraz düşman olsa da, halkın kıyafet ve garip karakteri ile ona ilgisi vardı. Ayrıca Amerikada, özellikle demokrasi ve evrensel eğitim ile ilgili birçok şeye de hayran kaldı.

Oscar Wilde Kimdir?İngiltere’ye döndüğünde, Oscar Wilde 1884’ün ortasına kadar sürecek olan İngiltere ve İrlanda’da başka bir konferans devresine girdi. Bu arada, Şubat ile Mart 1883 arasında bir ara, üç aylığına Paris’e gitti ve orada oyununu tamamladı. (Padua’nın Düşesi) Çok geçmeden Wilde, estetik hareketin öncüsü olarak kendini kabul ettirdi ve bununla meşhur oldu. Tam anlamıyla takipçilerinin yanı sıra ‘Pall Mall Gazette’ de düzenli olarak yorumcu olarak çalışmaya başladı.

Wilde, 1887’den itibaren kadın modasında uğraşan ve son yıllarda popülaritesini yitiren bir dergi olan ‘Lady’s World’ dergisinin editörüydü. Kısa süre sonra, dergiyi sadece sanat, edebiyat ve müzik üzerine değil, aynı zamanda modern hayata da yansıtarak kadın görüşlerini yeniden canlandırabildi. 1888’de, ‘Lady World’ün editörü olarak çalışırken, Wilde, çocuk hikayelerinin bir koleksiyonu olan’ The Happy Prince and Other Tales ‘adlı ilk büyük eserini yayınladı. 1889’da, unutulmaz eserlerinden bir diğerini ‘Yalanların Çürümesi’ adlı kitabını yayınladı. 1889 yılının temmuz ayında, edebi hırsına odaklanmak için işinden ayrıldı. Onun tek romanı ‘Dorian Gray’in Resmi’, ‘Lippincott’s Monthly Magazine’nin 1890 Temmuz sayısında ortaya çıktı.

Oscar Wilde Kimdir?Derginin editörü yaklaşık 500 kelimeyi silse de, hakemler tarafından eşrafsızlık ve eşcinsel imalar içerdiği için eleştirildi. Ancak Wilde çalışmalarını savundu ve 1891’de kitap formunda yayınladı. 1891’de, ‘Dorian Gray’in Resmi’ haricinde, baska beş büyük eseri basıldı. Bunlar arasında ‘niyetler’ daha önce yayınlanmış makalelerden oluşuyordu. Diğerleri “Sosyalizmin Altında İnsan Ruhu”, “Lord Arthur Savile’nin Suç ve Diğer Öyküleri”, “Bir Nar Evi” ve “Salome” idi. Wilde daha sonra, çoğu üst sınıf toplumu hicveden daha fazla oyun üretmeye devam etti. Bu kategoriye girenler, her ikisi de oldukça başarılı olan ‘Lady Windermere’s Fan’ (1882) ve ‘Önemsiz Bir Kadın’ (1893) idi.

Tersine, Wilde’nin 1883 yazında başladığı bir çalışma olan ‘İdeal Koca’, şantaj ve siyasi yolsuzluğun etrafında döndü. 1894 yazında yazdığı ‘Kibar Olmanın Önemi’ gibi ‘İdeal Kocalar’ da başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. 29 Mayıs 1884’te Oscar Wilde zengin bir Kraliçe’nin Danışmanı olan Horace Lloyd’un kızı Constance Lloyd’la evlendi. Çiftin iki oğlu, Cyril ve Vyvyan dünyaya geldi. 1886’da, Constance ikinci çocuklarına hamile iken, Wilde, Kanadalı reform lideri Robert Baldwin’in torunu olan on yedi yaşındaki Robert Baldwin Ross tarafından baştan çıkarıldı. Daha sonra bir ilişki geliştirdiler ve Ross Wilde’nin ilk erkek sevgilisi oldu. 1891’de Wilde, John Douglas’ın oğlu Alfred Douglas ve Marques’le tanıştı. Onunla bir ilişki geliştirdi.

Arkadaşlarının tavsiyelerine karşı, Wilde Marques’e karşı bir hakaret davası açtı. Kendini korumak için Marques, Wilde’ın eşcinselliği hakkında kanıt bulmak için dedektifler tayin etti ve onu genç ve masum insanları baştan çıkartan yaşlı adam olarak göstermeyi planladı. Birçoğu da Wilde aleyhine kanıt vermeye zorlanmıştı. 26 Nisan 1895’te açılan davada, 25 Mayıs 1895’te suçlu bulundu. Aynı gün Newgate Hapishanesine yollandı. Daha sonra Pentonvile ve oradan Londra’daki Wandsworth Hapishanesine kaydırıldı. Hapishane yaşamı Wilde’nin hassas sağlığı için çok zordu. 1895 yılının başlarında, açlıktan ve hastalıktan çöktü, sağ kulağını kaybetti. 23 Kasım 1885’te Liberal Milletvekili ve reformcu Richard B. Haldane’nin inisiyatifiyle HM Hapishanesi’ne transfer edildi ve okuma materyalleri sağlandı. Bu sırada karısı ve oğullarının soyadı Hollanda‘da değişti ve böylece Wilde’nin skandallarından ayrıldılar.

Reading Gaol’e ve diğerlerine 50.000 kelimelik bir mektup yazdı. Ocak ve Mart 1887 arasında yazılan bu mektuplar hiçbir zaman teslim edilmedi, ancak 1905’te “De Profundis” adıyla basıldı ve 1962’de “Oscar Wilde Mektupları” olarak yayınlandı. Wilde 18 Mayıs 1887’de hapishaneden serbest bırakıldı ve hemen Fransa’ya gitti, asla İngiltere’ye dönmedi. Çok geçmeden, son büyük eserini yazdı. Wilde üç yıl daha yaşadı. Karısı, yıllık ödeneğinden ona haftada üç peni gönderdi. Karısı Onu görmeyi reddetti ve çocukları görmesine izin verdi. Sonuna kadar sadık kalan birkaç arkadaşı arasında, yazar Reginald Turner ve Robert Ross vardı. Wilde, 25 Kasım 1900 civarında, hapishanede geliştirdiği kulak yaralanmasından kaynaklanan enfeksiyondan ve 30 Kasım 1900’de gizli olan menenjitten öldü. Paris dışında Cimetiere de Bagneux’a gömüldü.

Oscar Wilde Kimdir?Ölümü üzerine Robert Ross edebi yürütücüsü oldu. 1900’de Wilde’nin kalıntıları Pere Lachaise Mezarlığına transfer edildi. Tamamlanması yaklaşık on ay süren türbe, heykeltıraş Jacob Epstein tarafından inşa edilmiş, kaide ise Charles Holden tarafından yapılmıştır. Üzerindeki yazı Joseph Cribb tarafından oyulmuştur. Geleneğe göre, ziyaretçiler dudaklarına ruj sürdükten sonra Wilde’nin mezarını öpmek için kullanırlardı. 2011 yılında, yapı bu izlerden arındırılmış ve etrafına bir cam kutu dikilerek ‘öpücük-geçirmez’ yapılmıştır. 2017 yılında İngiltere’de Polis ve Suçlarla Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle Wilde, eşcinselliğin artık İngiltere’de bir suç olmadığı için suçundan dolayı resmi olarak affedilmiştir.

Ünü: Oyun Yazarı

Uyruk: İrlandalı

Doğum Tarihi: 16 Ekim 1854

Burcu: Terazi

Doğum Yeri: Dublin, İrlanda

Babası: Sör William Wilde

Annesi: Lady Jane Francesca Elgee Wilde

Eşi: Constance Lloyd

Çocukları: Cyril Holland, Vyvyan Holland

Ölüm Tarihi: 30 Kasım 1900

Ölüm Yeri: Fransız Üçüncü Cumhuriyeti

Eğitim: Portora Kraliyet Okulu, Trinity Koleji Dublin, Magadalen Koleji, Oxford Üniversitesi (1874-78)

Ödüller: 1988 – Ulusal (ABD) Kitap Eleştirmenleri Çember Ödülü

Kaynak: digerblog.com

Bir cevap yazın