Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Vladimir Putin Rusya’nın şu anki Devlet başkanıdır. Başkan olarak dördüncü dönemine giriyor. İnsan haklarına çok az saygı gösteren bir otokrat olarak kabul edilir. Eleştirmenlerinin ve muhaliflerinin suikast düzenlerini hazırlamakla suçlanmıştır. Cumhurbaşkanı olmanın yanı sıra, Başbakan olarak da görev yapmış ve siyasete girmeden önce yabancı istihbarat memuru olarak çalışmıştır. Orta sınıf bir ailede doğdu ve çocukluğundan beri istihbarat memuru olma […]

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinVladimir Putin Rusya’nın şu anki Devlet başkanıdır. Başkan olarak dördüncü dönemine giriyor. İnsan haklarına çok az saygı gösteren bir otokrat olarak kabul edilir. Eleştirmenlerinin ve muhaliflerinin suikast düzenlerini hazırlamakla suçlanmıştır. Cumhurbaşkanı olmanın yanı sıra, Başbakan olarak da görev yapmış ve siyasete girmeden önce yabancı istihbarat memuru olarak çalışmıştır. Orta sınıf bir ailede doğdu ve çocukluğundan beri istihbarat memuru olma hayali vardı. Rüyasını gerçekleştirdi ve Rus istihbarat teşkilatı olan ‘KGB’ ye girdi. Çeşitli yerlere gizli ajan olarak gönderildi. Hayatının büyük bir kısmında ajan olarak görev yaptı. Sonunda, ülkenin siyasi işlerine karıştı ve ‘KGB’ den istifa etti. Daha sonra, ülkenin ve halkının refahı için özenle çalıştı. Son olarak, Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin görevinden istifa etmeye karar verdiğinde, Putin’den daha iyi bir halef çıkmadı ve onu ülkenin cumhurbaşkanı olarak atadı. Birkaç ay sonra, seçimler gerçekleşti ve o da kazanan olarak ortaya çıktı. Takdir edilebilir verim ile sorunların halledilmesi, Rusya Cumhurbaşkanı makamına ikinci dönem için yeniden seçilmesine yol açtı. Rus anayasasına göre, ardı ardına üçüncü kez başkanlık yapmak için uygun değildi, Dmitry Medvedev Başkanlık makamına getirildi ve Putin Başbakan oldu. 2012 yılında, Medvedev’in görev süresi sona erdiğinde, Putin bir kez daha üçüncü kez Başkan oldu. 2018’de dördüncü dönem başkanı olarak yeniden seçildi. Vladimir Putin, 7 Ekim 1952’de Vladimir Spiridonovich Putin ve Maria Ivanovna Putina çiftinin çocuğu olarak, Sovyetler Birliği Saint Petersberg’de doğmuştur.
1960-68 yılları arasında Baskov Lane’de bulunan ‘193 İlkokulu’ na katıldı. Daha sonra 281 numaralı liseye katıldı. Gençlik döneminde sambo (bir savaş sanatı) ve judo gibi sporlara ilgi gösterdi.

1970 yılında ‘Leningrad Devlet Üniversitesi’ Hukuk Bölümüne girdi ve öğrenci olarak ‘Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne katıldı. Aynı zamanda Rus politikacı Anatoly Sobchak ile karşılaştı.
‘Uluslararası Hukukta En Beğenilen Uluslar Ticareti’ başlıklı tez çalışması üzerinde çalıştı ve 1975 yılında üniversiteden mezun oldu. Hukuk okulundan mezun olduktan kısa bir süre sonra hükümet istihbarat ajansı ‘KGB’ (Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti) ‘ye girdi. 1980’lerin başında, Moskova’daki “KGB School No. 1” de eğitim aldı. ‘KGB’ ajan direktörlüğü sekreterliği için çalıştı ve daha sonra istihbarat dairesinde çalıştı. Sonrasında Almanya‘ya ajanlık için gönderildi
1985-90 döneminde Doğu Almanya’nın Dresden şehrinde gizli bir ajan olarak çalıştı. Vladimir’in sıkı çalışması, ona albay rütbesini kazandırdı ve sonunda istihbarat dairesinde bölüm başkanının kıdemli asistanı oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin1990 yılında Leningrad’a geri döndü ve “Leningrad Devlet Üniversitesi” ne rektör olarak atandı, bu sayede uluslararası ilişkileri ele aldı. 1991 yılında St. Petersburg Belediye binasında ‘Uluslararası İlişkiler Komitesi’ başkanlığı yapmış ve birkaç yıl sonra da St. Petersburg Şehri Hükümetine Başkan Vekili olarak katılmıştır. Belediye Binası’na katıldıktan kısa bir süre sonra, ‘KGB’ deki görevinden istifa etmiştir. 1996 yılında ailesiyle birlikte Moskova’ya geçti ve burada Başkan Yardımcılığı olarak ‘Cumhurbaşkanlığı Mülk Yönetimi Direktörlüğü’ne atandı. Ertesi yıl Cumhurbaşkanlığı Genel Müdür Yardımcılığı ve aynı zamanda Ana Kontrol Direktörlüğü Başkanlığı görevine getirildi. 1998 yılında Cumhurbaşkanlığı İcra Dairesi Birinci Genel Müdür Yardımcısı oldu ve aynı yıl Federal Güvenlik Servisi Müdürü olarak göreve başladı. Ertesi yıl, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri oldu. O, Rusya Başbakanı Boris Yeltsin tarafından 1999 yılında Rusya Başbakanı seçildi. O yılın sonunda, Cumhurbaşkanı, Putin’in görev için ardılı olarak atanmasını isteyerek istifa etti. 2000 yılının Mart ayında, Rusya Devlet Başkanı seçildi ve 2004 yılında tekrar göreve seçildikten sonra ikinci dönem görev yaptı. Rus anayasasına göre, ardı ardına üçüncü dönem başkanlık yapmak için uygun değildi. Bu nedenle, 2008 yılında Dmitry Medvedev Cumhurbaşkanlığı makamına getirildi ve seçimleri kazandı. Medvedev, Putin’i Rusya Başbakanı olarak atadı.2011’de başkanlık dönemi dört yıldan altı yıla çıkarıldı. 2012 yılında, Putin bir kez daha cumhurbaşkanlığı seçimine girdi ve oyların % 64’ünü alarak seçimi kazandı.
2018’de Başkan olarak dördüncü dönem için yeniden seçildi. Oyların % 76’sını aldı ve 2024’e kadar görev süresi hak etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinHalkını çok seviyordu. İlk kez seçimlere aday olduğunda televizyondan halka seslenmiş ve ilk vaadi olarak şunu dile getirmiştir. “Kadınlarımızın artık dünyada Nataşa olarak anılmasını engelleyeceğim ve hafızalardan bu damgayı sileceğim.” Bozulan ‘2010 Rus Vahşi Ateşi’, çok büyük bir geçmişe sahipti. Bitkiler tahrip edildi ve bu yangından dolayı oluşan duman nedeniyle binlerce kişi öldü. Başkan, insanların bu acil durumun üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için özel bir özen gösterdi ve evlerin yeniden inşasını üstlenerek mağdurlara tazminat ödenmesini üstlendi.

2014 yılında Putin, Rus ordusuyla Ukrayna topraklarına el koydu ve Kırımlar’ın Rusya Federasyonu’na katılma kararı aldığı tartışmalı bir referandum sonrasında Kırım’ı Rusya’ya kattı. Bunun bir sonucu olarak, birçok ülke Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar uyguladı. 2015 yılında, Suriye hükümetinin talebi üzerine Putin, Suriye hükümetinin isyancı ve cihatçı gruplara karşı yürüttüğü mücadelede Suriye hükümetine yardım etmek için Rus askeri müdahalesine izin verdi. Amerika’nın 2016 başkanlık seçimlerinde Putin Amerika’yı suçladı. Kendisi, Hillary Clinton’ı kötülemek ve seçim şanslarına zarar vermek için bir kampanya üstlenmekle suçlandı. Ancak Putin, Amerikan başkanlık seçimlerinde herhangi bir müdahale olmadığını belirterek suçlamaları reddetti.

*1989 yılında Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde düzenlenen Ulusal Halk Ordusuna Sadık Hizmet İçin Bronz Madalya aldı.

*2006 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Chirac tarafından ‘Grand-Croix’ (Büyük Haç) ile ödüllendirildi. Ertesi yıl, ‘Zaman’ dergisi tarafından ‘Yılın Kişisi’ seçildi.

*2007 yılında Suudi Kralı Abdullah tarafından ‘Kral Abdülaziz Ödülü’ aldı. Aynı yıl BAE Başkanı tarafından ‘Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ ödülüne layık görüldü.

*2011 yılında ‘Belgrad Üniversitesi’ tarafından onursal doktora ünvanı ile ödüllendirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin28 Temmuz 1983’te Vladimir, Lyudmila Shkrebneva ile evlendi. Çiftin, iki kızı oldu. Ancak çift, 2013 yılında boşanma kararı aldı ve bir yıl içinde boşanma gerçekleşti. Grozni’nin bir sokağının, adı ‘Vladimir Putin Caddesi’ olarak adlandırıldı. Tian Shan Dağlarındaki bir tepe de ‘Vladimir Putin Peak’ adını almıştır.

Takma İsimleri: Gri Cardinal, Vova, Volodya

Ünü: Rusya Başkanı

Uyruğu: Rusya

Siyasal İdeoloji: Siyasi Parti – Sovyetler Birliği Komünist Partisi (1975-1991), Ev-Rusya (1995-1999), Birlik (1999–2001), Bağımsız (1991–1995; 2001–2008), Birleşik Rusya (2008) -Mevcut)

Doğum Tarihi: 7 Ekim 1952

Burcu: Terazi
tt
Boyu: 1.68 M

Doğum Yeri: Saint Petersburg

Babası: Vladimir Spiridonovich Putin

Annesi: Maria Ivanovna Shelomova

Kardeşleri: Albert Putin, Viktor Putin

Eski Eşi: Lyudmila Putina (1983–2014)

Çocukları: Mariya Putin, Yekaterina Putin

Eğitimi: 1975 – Saint Petersburg Eyalet Üniversitesi, 1997 – Ulusal Mineral Kaynakları Üniversitesi

Hobileri: Avcılık

Ödüller: 2007 – Yılın Kişisi
2011 – Konfüçyüs Barış Ödülü

Kaynak: uzunhaber.com

Bir cevap yazın