Tenis Avrupa’da Popülerlik Kazanıyor!

Tenis Avrupa’da Popülerlik Kazanıyor!

Tenis, puan kazanmak için kullanılan bir file üzerinden topa vurmayı içeren bir spordur. Oyuncular, dikdörtgen şeklinde ve zemine sahip bir tenis kortunda oynarlar. Oyunun adı, Fransızca’da ip anlamına gelen İngilizce ‘tait’ kelimesinden geliyor. Tenis dünya çapında popüler bir spor olmasına rağmen, en çok Avrupa’da ve özellikle İngiltere’de popülerdir. Birleşik Krallık, diğer tüm ülkelerden daha fazla tenis kulübüne sahiptir ve diğer tüm ülkelerden daha fazla tenis koçluğu sunmaktadır. Tenis raketleri kullanımı günümüzde önemli bir kullanım olanağına sahip durumdadır.

Tenis Nerede Oynanır?

Tenis, tenis topuyla dikdörtgen bir kortta oynanır. Bir tenis kortunun temel özellikleri ağ, bant ve çizgilerdir. File, topun uçup gitmesini engellemek ve topa vurmak için kullanılır. Ayrıca vurulduktan sonra topa geri dönmek için de kullanılır. Sahanın sınırlarını işaretlemek için sahaya şerit şeritler yerleştirilir. Çizgiler ayrıca oyuncuların servis atabilecekleri ve rakiplerin servislerini iade edebilecekleri servis bölgesinin sınırlarını da işaretler. Tenis ayakkabıları tenisçilere rahat hareket etme konforu sağlar.

Tenis Kortunun Boyutu Nedir, Hangi Özelliklere Göre Belirlenir?

Bir tenis kortunun boyutu, oynanan tenis türüne göre değişir. Çim kortlar için toprak kortlardan, genişliği daha uzundur. Çiftler tenis turnuvalarında tam tersidir: genişliğinden daha uzundur. Tenis oynamak için gerekli olan ana ekipman, topu sallamak ve fırlatmak için kullanılan bir rakettir. Tenis oynamak için gereken diğer ekipmanlar arasında bir top, kort işaretleri, ayakkabılar, havlular ve su şişeleri bulunur. Herkesin güvenli bir şekilde oynamasını sağlamak için herkes maçından önce antrenman yapmalıdır. Tenis çantaları oyunculara ekipmanlarını koyma kolaylığı sağlayan günümüzün en pratik ürünleridir.

Tenis oynarken korta iki oyuncu girer: her takımdan bir oyuncu veya her iki takımdan da yeterli oyuncu yoksa bir yedek. Bir maça başlamadan önce, her iki takım da saygı ve sportmenlik göstermek için birbirleriyle el sıkışır. Her takımın maç sırasında takımı için tüm atışları yapan bir kaptanı vardır. Ayrıca, her oyunun başında hangi oyuncunun önce servis yapması gerektiğine karar verirler.

Bir cevap yazın