Thomas Cole Hayatı ve Eserleri

Thomas Cole Hayatı ve Eserleri

İdealizm ve dini duyarlılıkları ile Amerikan ruhunu ifade eden bir figür olan Thomas Cole, 1801 yılında Bolton-le-Moors’de doğdu. Babası yün üreticisiydi ve daha iyi bir işe sahip olmak için uğraşıyordu. Cole, 14 yaşına geldiğinde Chorley’de bir baskı atölyesinde çırak olarak çalıştı. Burada, calico kumaşları için nasıl tasarım yapacağını öğrendi. 1818’de Ohio’ya taşındı. Philadelphia’da, tekstil tasarımcısı […]

Thomas Cole Hayatı ve Eserleriİdealizm ve dini duyarlılıkları ile Amerikan ruhunu ifade eden bir figür olan Thomas Cole, 1801 yılında Bolton-le-Moors’de doğdu. Babası yün üreticisiydi ve daha iyi bir işe sahip olmak için uğraşıyordu. Cole, 14 yaşına geldiğinde Chorley’de bir baskı atölyesinde çırak olarak çalıştı. Burada, calico kumaşları için nasıl tasarım yapacağını öğrendi.

1818’de Ohio’ya taşındı. Philadelphia’da, tekstil tasarımcısı olarak çalışmanın yanı sıra, on yedinci yüzyıl’a John Bunyan’ın Kutsal Savaşı (1682) adlı kitabının yeni bir baskısı için illüstrasyonları resmedecek bir komisyon aldı. 1819’da Batı Hint Adaları’na kısa bir yolculuktan sonra, ailesine yakın olmak ve babasının kurduğu duvar kâğıdı işine yardım etmek için Ohio’ya taşındı. İlk kez resim eğitimi aldı ve çeşitli portreler ve manzaralar oluşturmak için görevlendirildi.

1823’te, Cole Philadelphia’ya döndü, Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde derslere katıldı. İki yıl sonra, resmi bir sanat kariyerine başlamaya hazır hale gelerek, New York’a taşındı; Şehre yerleştikten sonra, Amerika’nın vahşi doğasını resmetmek için Hudson Nehri Vadisi boyunca gezmeye başladı. Bu noktadan itibaren yarattığı çalışma, Hudson Nehri Okulu olarak bilinen Romantik manzara resminde hareketin mihenk taşı oldu. Bu çalışmadaki amacı, 1825’te “The Wild” adlı bir şiirde özetlenmiştir:

Thomas Cole Hayatı ve EserleriKalbimin arkadaşları, doğanın eserleri,
Seni vahşi, mavi dağlara ulaşmamı sağlayın
Hudson’a yakın zirveler…

1825’te, Asher Brown Durand, John Trumbul ve William Dunlap gibi önemli sanatçılardan büyük bir destek aldı. Ertesi yıl, Cole sıklıkla sergilediği Ulusal Tasarım Akademisine seçildi.

Zanaatını mükemmelleştirmek için Klasik ve Rönesans geleneklerinin büyük ustalarını incelemek gerektiğini düşündü. Avrupa’ya seyahat etti. Avrupa ziyaretinden çok şey öğrenmiş olarak döndü. İngiliz Romantik manzara ressamlarından John Constable ve J MW Turner’ın yanı sıra portre sanatçısı Thomas Lawrence ile tanıştı.

Thomas Cole Hayatı ve Eserleri1833’te, Luman Reed’le tanıştı ve onun için ‘İmparatorluk Kursu’ adlı ikonik bir dizi resim üzerinde çalışmaya başladı. Aynı yıl, dizide çalıştığı sırada Coleski’nin New York’ta Catskill’de bir stüdyo kiraladığı bir çiftlik sahibinin yeğeni Maria Bartow ile evlendi. Çift, etrafındaki manzaraları Cole için zengin bir ilham kaynağı olan Catskill’e kalıcı olarak taşınmaya karar verdi. 1835’te, oradaki endüstriyel gelişmenin tehdide maruz kaldığı tehlikeyi doğal dünyaya yansıtan etkili “Amerikan Sahnesi Üzerine Deneme” adlı eserini yazdı: “vahşi doğanın yüceliğinin yüceltilmesiyle birlikte pişmanlıktan pişman olanlar var.” uzaklaşın: doğanın elinin kaldırıldığı yalnızlık sahneleri için, zihni, erkeğin elinin dokunuşundan daha derin bir duyguyla etkileyin. ”

Thomas Cole, Amerikan vahşiliğini tehdit eden kentleşme ve sanayileşme sürecinin ilerlemesiyle derinden üzüldü; Matthew Baigell’in belirttiği gibi, “şehirlerde kötülüğün bir sunumu” olarak gördüğü, küçümsenmiş şehirlere sahip oldu. Bu arada, hala manzarayı tasvir eden Cole’un resimleri, ‘Voyage of Life’ (1842) serisinde olduğu gibi, zaman ve tarihin geçişi gibi konuları ele almak için gittikçe artan bir araç gibi göründü.

Cole, 1841 yılının yaz mevsiminde bir kez daha Avrupa’ya gitmeye karar verdi. Bir yıl sonra New York’a döndükten sonra, Piskoposluk Kilisesi’ne katıldı ve bu noktadan sonra dinin hayatında giderek merkezi bir rol oynayacağını söyledi. Maneviyatın sanat üzerindeki etkisini şöyle ifade etti: “Sanatın, gerçek anlamı, Yaratıcının bir taklididir”.

Thomas Cole Hayatı ve Eserleri1847’de Cole, Niagara Şelalesi’ne gitti. Bu, ölmeden önce son seferi oldu.

Resimleri genellikle, insan uygarlığının yıkıcı seyri hakkında, doğal dünyanın yıkımının alametlerini ve Amerikan projesinin temsil ettiği gibi endüstrinin durmadan yayılmasını öneren bir uyarı görevi gördü.

1848’de Catskill, New York’ta hayatını kaybetti.

En önemli eserleri:

Yaşam Yolculuğu Eski Zamanlar, Arno’da Günbatımı, İmparatorluğun Rotası Yıkım, Prometheus, Tufan Sularının Alçalması, Devlerin Kupası, Frechman Körfezine Geçiş, Kovuluş, Ay ve Alev Işığı, Kaaterskill Şelalesi, Ölü AğaçlarGölü, Bir Fırtına Sonrası Mount Holyoke, Northampton, Massachusetts, Mimarin Rüyası, Pic- Nic…

Kaynak: uykudan.com

Bir cevap yazın