Türkiye’de Tenis Sporunun Gelişim Süreci

Tenis sporu tüm dünyada hakimiyetini sürdürmekte olan ve her ülkede de yaygın olan bir spor dalıdır. Her yaştan, her seviyeden ve her ülkeden tenis sporunda oyuncu vardır. İngilizce dili bilen her ya da tüm halk tarafından oynanmakta olan bir spor olan tenis, zamanla Türkiye’ye de gelmiş, gelişim göstermiştir. Tenis sporu Türkiye’ye 1900 senelerinde İngiliz diplomatları tarafından tanıtılmıştır. 1905 yılında ise İzmir, Karşıyaka ve Bornova beldelerinde oynanmıştır. Fenerbahçe takımının tenis kulübü kurması ile beraber tenis sporu daha da fazla gelişmeye devam etmiştir. 1923 senesinde Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nda Türkiye Tenis Federasyonu kurulmuştur. 2004 yılında ise Türkiye Tenis Federasyonu özerk olan bir yapı haline bürünmüştür.

Tenis Sporuna Uyumlu Olan Spor Ayakkabı Türleri

Tenis sporunun oynanmasında özel bir ayakkabı tercih edilmelidir. Bu ayakkabı, tenise uygun olmak ile beraber tenis sporunun oynamamakta olduğu sahalara yani tenis kortuna uygun ve özel olması gerekmektedir. Tenis ayakkabıları, tipik olmak şartı ile daha yanal olan ayakkabılardır. Çarpma tehlikesine karşın olarak çarpma tesirinin azaltılmış olduğu, daha kalın ve daha da yumuşak tabanlı bir ayakkabıya sahip olunması gerekir. Tenis ayakkabıları güçlü ve dayanıklı olan ayakkabılardır. Tenis ayakkabılarının tabanları ise kort sahalarına özel olarak üretilmiş olan tabanlardandır. Normal ya da günlük hayatta giyilmekte olan bir spor ayakkabı ile tenis kortunda tenis oynanması imkansızdır. Sağlık ve sakatlanma açısından da tenis ayakkabısının tenis oynarken kullanılması oldukça büyük bir önem taşır.

Türkiye Tenis Federasyonu

1953 senesinde bağımsız bir özerklik ile kurulan Türkiye Tenis Federasyonu hemen hemen cumhuriyet ile yaşıttır. Türkiye’de tenis faaliyetlerinin sürdürülmesi ve yürütülmesi adına oldukça önemli olan bu federasyon İstanbul ve Ankara’da ofis ya da yerleşkeleri bulunmaktadır. Bu yerleşkelerin yanı sıra ise İzmir’de de Tenis Federasyonu kendine dair bir hizmet vermektedir. Türkiye Tenis Federasyonu veya kısaltılmış hali ile TTF 2004 yılında özerk bir yapıya kavuşmuştur. 240 adet federe kulüp ve bu kulüplerin de yanı sıra olmak üzere 60 binin üzerinde lisanslı tenisçiye ev sahipliği yapan bir federasyondur.

Bir cevap yazın